Follow up: Belgrade.SCAPES:LAB / I Think BG

02.04.2015. | 10:30

Belgrade.SCAPES:LAB / I Think BG

 od 2. do 7. aprila

deset radionica, prateće panel diskusije, konferencija

SCAPES:LAB

SCAPES:LAB su osnovali Centar arhitekture i IDnet kao platformu koja se bavi edukacijom i jačanjem kapaciteta za istraživanje u poljima arhitekture i urbanog planiranja na Balkanu. Tokom pet godina i više platformi, te pratećih, stručnih putovanja u Francusku, Holandiju, Španiju, Švajcarsku i Nemačku studenti su imali prilike da u direktnom radu i saradnji sa vodećim arhitektama, urbanistima, teoretičarima, umetnicima, akademskim radnicima i aktivistima tih sredina zajedno misle i kritički sagledavaju gradski prostor. Sa jačanjem svesti i demistifikacijom iskustava iz drugih sredina, učesnici su podsticani da budu aktivni u svom neposrednom okruženju.

Belgrade.SCAPES:LAB

Belgrade.SCAPES:LAB pokrenut je u aprilu 2014. godine uz podršku Kulturnog centra Beograda kao reakcija na odsustvo stručne diskusije o promovisanom projektu od “nacionalnog značaja” nazvanim “Beograd na vodi”. Belgrade.SCAPES:LAB / BiG Projects okupio je arhitekte, urbaniste, aktiviste, mlade profesionalce i studente koji su četiri dana kroz radionice, diskusije i predavanja na različitim primerima razvijali znanja o tome šta su veliki projekti, kome / čemu služe i kako se sprovode, o globalnim tendencijama u rekonstrukciji gradskih područja, uticaju i pozadini velikih projekata,  šta oni (treba da) sadrže i u kojim razmerama i, na kraju, kako da se razvija svest o stvarnim potrebama u post-tranzicionom društvu (društvu iščekivanja).

90 učesnika i oko 20 moderatora i gostujućih predavača iz Pariza, Ciriha, Bazela, Beograda, Novog Sada, Skoplja, Sarajeva, Podgorice i Banja Luke, bavilo se promišljanjem velikih projekata za grad (Beograd), pojmom grada kao fenomena, kao (nečije) namere, želje ili kao (ne)artikulisane šume usitnjenih interesa.

Rezultati su objavljeni u e-publikaciji.

I Think BG

Ovogodišnji Belgrade.SCAPES:LAB / I Think BG komparativnom analizom različitih modela i međunarodnih iskustava preispituje pozicije i značaj mišljenja (Beo)grada, kao takvog.

Na temelju vere u model “uradimo-zajedno”, a u saradnji sa nadnacionalnim istraživačkim timom iz Novog Sada, Beograda, Ciriha, Pariza, Čikaga, Amsterdama, Skoplja, Podgorice, Niša, Sarajeva, Banja Luke i Roterdama, biće održana konferencija, diskusije i radionice koje treba da artikulušu kolektivno „mišljenje Beograda – Thinking BG„.

Agenda serije događaja u Centru za kulturnu dekontaminaciju uključuje:

 

  1. A) Deset radionica:
RadionicaModeracija
W1Social Context MappingKatusha Sol & Anna Dekker / placemakers.nl
W2New Metropolitan MainstreamIva Čukić / Ministry of Space Collective
W3Confusing CityAndrija Stojanović & Virdžinija Đeković  / Tačka Komunikacije
W4Le Jardin de BelgradeNicolas Ziesel / koz.fr, Sabina Kerić & Katarina Milenković /Baštalište
W5Scales 2.0: ExpropriationDragan Marinčić & Goran Govedarica
W6Project WaterfrontMilena Ivković / blok74.org
W7Maps Lost (For Good)Albert Takashi Richters / Post–Office, Rotterdam &  Yasemin Sengil  / Hoekpand, Rotterdam
W8Reanimate ArchitectureLjubica Slavković & Luka Tilinger / Kamenzind, Belgrade
W9Urban Tools for Reactivating BelgradeHaris Piplas / Urban-Think Tank, ETH Zurich
W10Belgrade TrespassingTaras Subotić, Nenad Stijović, Marko Macura & Tatjana Ivanović / Scapes:Lab, Belgrade
  1. B) Konferencija  “Thinking Cities”

 

_Mitesh Dixit / Founder at DOMAIN + Editor at Chair of Complex Projects TU Delft, Rotterdam, The Netherlands

_Eva de Klerk / Founder at NDSM Art City, Amsterdam, The Netherlands

_Radivoje Dinulović / Professor of Architectural Design, Scene Design and Ephemeral Architecture at the Faculty of Technical Sciences; Chair in Art Applied to Architecture, Technique & Design, Novi Sad, Serbia

_Andrew Balster / Founder at Chicago Complex and Executive Director at Archeworks, Chicago, USA

_Edwin Gardner  / Office for Romantic Politics – Monnik, Amsterdam

 

  1. C) Panel diskusije sa uvodnim prezentacijama, podeljene u dva tematska bloka :

 

I Think BG

_Ljubica Slavković / Architect and Critic / Ne da(vi)mo Beograd!

_Ana Džokic and Marc Neelen / STEALTH.unltd & Who Builds The City?

_Radomir Lazović / Founder at Street Gallery, Belgrade

_Nicolas Ziesel  / Founder at Koz architects, Paris, France

 

I Am My City

_Albert Takashi Richters / Co Founder at Post–Office, Rotterdam

_Katusha Sol / Founder at Placemakers.nl, Amsterdam

_Dobrica Veselinović / Cofounding Member at Ministry of Space Collective, Belgrade

_Milena Ivković  / Founder at Blok74 | built environment | urban gaming

  1. D) Prezentacije rezultata svake pojedinačne radionice sa pratećom diskusijom i različitim akterima aktivnim na pitanjima razvoja Beograda. U program panela biće uključeni i drugi eksperti i saradnici radi objektivnijeg čitanja i interdisciplinarne artikulacije rezultata. Dobijeni materijal biće priređen u formi e-publikacije i web portala za dalji rast.

Ceo program predstavljen je sa namerom da omogući promišljene zaključke i time doprinese argumentovanoj diskusiji i plasiranju tačnih informacija.

Program je na engleskom jeziku. Prijave se nalaze na OVOM LINKU (broj mesta je ograničen + rok za prijavu: 23.mart 2015)

Pratite BGSL i na twitteru

Podrška ciklusu

    Slični članci

    Loading...