Follow up: A gde su komunisti?

15.05.2015. | 14:00

Centar CZKD i Učitelj neznalica i njegovi komiteti vas pozivaju na Umetničku intervenciju

A gde su komunisti?

koja se održava 15. maja  2015. godine u 14.00 časova na Trgu Nikole Pašića, kao treći umetnički događaj u okviru projekta “Protiv zaborava – četiri logora u Drugom svetskom ratu u Beogradu”.

Koncept rada:

Do dan danas svetska građanska ideologija nije uspela da objasni, prema vlastitim kriterijumima prosvetiteljske kritike, nacizam i masovna ubistava koja je nacizam proizveo, nego ih naziva režimom Zla i proizvodom Halokausta. Međutim, kako svedoči Jean Amery u njegovoj analizi položaja intelektualaca u Aušvicu „Na slobodi se uvijek družio s ljudima koji su se služili ljudski razumnom argumentacijom, pa nikako nije mogao pojmiti ono što, zapravo, uopće nije bilo složeno: da je njega, zatočenika, esesovska struktura uništavala jednako dosljedno kao što je vani bila dosljedna logika održanja.“

Ta nemogućnost je najbolje pokazana kroz proces denacifikacije u Nemačkoj u kome i pored toga što je svaki građanin  morao da preispituje i dokazuje svoje mesto u sistemu nacional-socijalizma, istovremeno je moglo da Hermann Josef Abs, Direktor Deutsche Bank od 1938-45 i član izvršnog odbora IG Farben fabrike koja je imala svoj privatni deo logora u Ašvicu u kome je Jean Amery  prinudno radio, odmah posle rata, 1948. godine, postane ekonomski konsultant Konrada Adenauera, odnosno imenovani  zamenik predsednika Izveršnog odbora Kreditanstalt fur Viederaufbau (Kreditni zavod za obnovu), odbora  koji je distribuirao značajan deo sredstava Maršalovog plana za biznis i industriju.

Protivrečnost te i takve građanske ideologije bez obzira da li je nacionalno nastrojena ili sebe smatra  svetskim građanstvom, proizvodi politiku koja može samo da upoređuje činjenice bez zaključka, bez vizije za budućnost i umesto politike da se bavi komemoracijom.

Politika i ideologija vladajućih i opozicionih partijskih, kulturnih i intelektualnih elita danas i u Srbiji,  privatizuju sećanje na drugi svetski rat, kroz sekularnu sakralizaciju mesta stradanja – Staro sajmište – u kome su neki od objekata u katastru nepokretnosti registrovani kao privatno vlasništvo – i u formi institucije nacionalanog memorijala  iskustva pojedinaca deli na nacionalne žrtve, saučestvujući u logici konačnog rešenja brisanjem stvarnosti logora sakrivajući da je:

•       totalni rat ključno sredstvo nacinal-socijalističke politike  bio u funkciji ubrzanja i realizacije tri velika toposa evropskog kapitalizma: modernizma, prosvetiteljstva i humanizma

•   nacional-socijalistički logor u drugom svetskom ratu legitiman  nastavak i naslednik tristagodišnje istorije evropskog kolonijalizma

•       logor sastavni deo građanskog zakona zasnovanog na odbrani private svojine

Autori i produkcija intervencije – Učitelj neznalica i njegovi komiteti

Više o projektu “Protiv zaborava – četiri logora u Drugom svetskom ratu u Beogradu” klikom na ovaj link.

Podrška ciklusu

Slični članci

Loading...