Poglavlja 23 i 24: Inkluzija – ograničenja, kontradikcije, mogućnosti.

Institucionalni okvir inkluzije romske zajednice u Srbiji oslanja se na Akcioni plan za sprovođenje poglavlja 23 i 24 pristupnih pregovora sa Evropskom Unijom. Prema dosadašnjem toku pregovora možemo zaključiti da je vlastima na prvom mestu bila reforma pravosuđa u slučaju poglavlja 23, te kontrola pograničnog sistema i readmisija u slučaju poglavlja 24. U tom smislu sama integracija romske zajednice ostala je kao izolovano pitanje u novonastalim političkim i ekonomskim okolnostima. Tako recimo, iako Strategija za socijalno uključivanje Roma i Romkinja 2016-2025 treba da stvori preduslove za adekvatnije stanovanje, na terenu imamo potpuno drugačiju sliku. Reformom pravosuđa, pod parolom “bolje investicijske klime“ dobili smo efikasnije deložacije od strane „javnih“ izvršitelja, koje u najvećoj meri pogađaju već najugroženije zajednice poput romske. Racionalizacijom broja zaposlenih u pravosuđu, sam pristup pravdi postao je ograničen i skup, a od obećavanog Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći još uvek nema ni traga. Isto tako, dosadašnje politike aktivnih mera zapošljavanja romske populacije previđaju visoku stopu nezaposlenosti, zabranu zapošljavanja u javnom sektoru i nekonkurentnost malih biznisa u perifernoj ekonomiji. Na ovaj način položaj Roma i Romkinja često se u institucionalnim okvirima konfrontira položaju većinskog stanovništva, a do sada primenjivane strategije inkluzije uglavnom ostaju bez značajnih rezultata.
Forum Roma Srbije vas poziva da povodom dana ljudskih prava zajedno diskutujemo o tome postoji li način da koristimo postojeće institucionalne okvire i resurse za poboljšanje položaja Roma i Romkinja? Šta nas sve još očekuje kao rezultat pregovaračkog procesa iz poglavlja 23 i 24? Na koji način treba misliti i boriti se za pitanje inkluzije romskih zajednica unutar šireg političko ekonomskog konteksta? Šta nam skorašnji nasilni pokušaji iseljenja govore o mogućim zajedničkim tačkama otpora romskih zajednica i progresivnih aktera? Na koji način jačati političku participaciju najmarginalizovanijeg dela romske zajednice? Kako uključiti većinski deo zajednice u odlučivanje i raspodelu resursa dostupnih unutar pregovaračkog procesa?
U razgovoru učestvuju:
Ivan Radenković, član kolektiva Gerusija i stalni saradnik Foruma Roma Srbije
Jovana Vuković, aktivistkinja organizacije Jednakost
Saša Perić, aktivista Združene akcije krov nad glavom
Moderacija: Tamara Baković Jadžić, aktivistkinja Foruma Roma Srbije i Levog Samita Srbije
Program je podržan od strane kancelarije Rosa Luxemburg Stiftung za Jugoistočnu Evropu.
Slični članci
- Izložba i panel diskusija „Ko brani javnost u Srbiji?“
Izložba i panel diskusija „Ko brani javnost u Srbiji?“
U četvrtak, 5. decembra u 18h u CZKD održaće se izložba i panel diskusija „Ko brani javnost u Srbiji?“ Na događaju će biti predstavljena…
05.12.2019. | 18:00 - KROKODIL – BORDERS VS. FRONTIERS
KROKODIL – BORDERS VS. FRONTIERS
U subotu 28. avgusta od 11h KROKODIL-ov Debatni program biće otvoren predstavljanjem projekta Objedinjujuća snaga različitosti: evropska književnost kroz vreme, žanrove i jezike izdavačke…
28.08.2021. | 14:18 - Razgovor „Otvoreni internet i 5G: nova pretnja po neutralnost interneta“
Razgovor „Otvoreni internet i 5G: nova pretnja po neutralnost interneta“
U petak, 6. decembra u 18h CZKD održaće se razgovor u organizaciju Internet društva Srbije na temu „Otvoreni internet i 5G: nova pretnja po…
06.12.2019. | 18:00