„Sekundarna arhiva” – otvoren konkurs za umetnice mlađe generacije
„Sekundarna arhiva” – otvoren konkurs za umetnice mlađe generacije
Katerzyna Kozyra fondacija iz Poljske i partneri sa zadovoljstvom pozivaju umetnice mlađe generacije koje se identifikuju kao žene da učestvuju u otvorenom pozivu za „Sekundarnu arhivu” – onlajn arhivu umetnica iz Centralne i Istočne Evrope. „Sekundarna arhiva” predstavlja međunarodni izvor informacija o umetnicama sa pomenutih prostora. Platforma prikuplja umetničke iskaze u prvom licu tri generacije žena koje su rođene posle Drugog svetskog rata do kasnih 1990-ih/ranih 2000-ih. „Sekundarna arhiva” je do sada imala četiri poziva, te ukupno prikupila iskaze umetnica iz Češke, Mađarske, Poljske, Slovačke, Belorusije, Ukrajine, Albanije, Kosova i Srbije.
Otvoreni poziv je namenjen mladim umetnicama na početku karijere, da predstave svoje stavove i pozicije u umetničkom sistemu. Odabrane finalistkinje biće pozvane da napišu umetnički iskaz u saradnji sa kustoskinjama i kustosima projekta. Rezultat ovog rada biće objavljen na sajtu „Sekundarne arhive.” Pored toga, žiri će izabrati po jednu umetnicu iz svake zemlje (Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Severne Makedonije) čija će vizija i umetnička praksa biti podržana novčanim grantom od pet stotina evra. Kada je reč o zemljama Višegradske grupe i trima državama, prethodnim partnerima sa Balkana (Albanije, Kosova i Srbije), žiri će izabrati jednu umetnicu čija će umetnička praksa biti podržana novčanim grantom od pet stotina eura.
KO MOŽE UČESTVOVATI: Umetnice iz svih oblasti vizuelnih umetnosti iz Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Severne Makedonije, kao i Albanije, Češke, Mađarske, Kosova, Poljske, Srbije i Slovačke, koje su rođene posle 31.12.1987.
USLOVI ZA PRIJAVU: Umetnice zainteresovane za učešće na otvorenom konursu treba da pošalju sledeća dokumenta na engleskom jeziku:
- Kratku biografiju (do 550 karaktera).
- Kratko motivaciono pismo sa fokusom na umetničku praksu (2000 karaktera na engleskom, i opciono na maternjem jeziku). Nakon prvog kruga žiriranja, izabrane finalistkinje će napisati umetnički iskaz na osnovu motivacionog pisma, a u saradnji sa kustoskinjama i kustosima. Savetujemo da pročitate postojeće iskaze umetnica, kao i da potražite dodane informacije na: https://secondariarchive.org/about/
- Portfolio u koji možete uključiti do 10 umetničkih radova (ukoliko je potrebno, uključite linkove i lozinke za video radove i filmove).
- CV (bez ograničenja u dužini) nije obavezan, ali se može priključiti uz poslatu dokumentaciju.
INFORMACIJA ZA PODNOSIOCE PRIJAVE:
PITANJA ZA RAZMATRANJE TOKOM PRIPREME VAŠEG MOTIVACIONOG PISMA I BUDUĆE IZJAVE:
- Opišite kako vidite sebe na polju savremene umetničke scene u svojoj zemlji i inostranstvu.
- Ukažite na lične, političke, rodne, društvene i ekološke teme u svojoj praksi.
- Možete se dotaknuti tema koje su oblikovale vašu umetničku praksu/istraživanje kao što su identitet, pripadnost, vaspitanje, odnos umetnosti i politike, itd..
PRIJAVE SLATI: hello@secondaryarchive.org
PREDMET PRIJAVE: Secondary Archive Open Call. Naznačite zemlju iz koje dolazite: Albania / Bosnia and Herzegovina / Kosovo / Montenegro / North Macedonia / Serbia / Czech Republic / Hungary / Poland / Slovakia.
ROK ZA PODNOŠENJE PRIJAVA: 3.10.2024 (do ponoći po srednjoevropskom vremenu)
Za pitanja i dodatne informacije pišite na hello@secondaryarchive.org
PROCES IZBORA:
Žiri u Srbiji koji čine kustoskinje projekta odabraće tri finalistkinje, dok će međunarodni žiri koji čine kustoskinje i kustosi „Sekundarne arhive” odlučivati o finalnom izboru umetnica koje će dobiti stipendije.
Izbor finalistkinja i stipendistkinja biće objavljen najkasnije početkom decembra 2024. godine.
PARTNERI PROJEKTA: Tirana Art Lab (Albanija), Udruženje građana Obojena klapa (Bosna i Hercegovina), MeetFactory (Češka), Easttopics (Mađarska), Inicijativa za usmenu istoriju (Kosovo), Institut za savremenu umetnost (Crna Gora), Organizacija za umetnost i nauke FAKULTET ZA STVARI KOJE SE NE MOGU NAUČITI (Severna Makedonija), Centar za kulturnu dekontaminaciju (Srbija), björnsonova (Slovačka).
Projekat sufinansiraju vlade Češke, Mađarske, Poljske i Slovačke kroz višegradske grantove iz Međunarodnog višegradskog fonda. Misija fonda je da unapredi ideje za održivu regionalnu saradnju u Centralnoj Evropi.
Višegradski fond: www.visegradfund.org
Slični članci
- Kustosko vođenje kroz izložbu „Emotivne mape“ fotografkinje Vesne Pavlović.
Kustosko vođenje kroz izložbu „Emotivne mape“ fotografkinje Vesne Pavlović.
Pozivamo na poslednje letnje kustosko vođenje kroz izložbu „Emotivne mape“ fotografkinje Vesne Pavlović. Izložba govori o vremenu devedesetih kroz sudar i preplitanje višestrukih krajnosti:…
01.08.2024. | 17:00 - Emotivne mape u CZKD-u do 15. oktobra 2024.
Emotivne mape u CZKD-u do 15. oktobra 2024.
Međunarodni umetnički i diskurzivni projekat „Emotivne mape“, započet 15. aprila ove godine, nastavljamo nakon kraće letnje pauze. Predviđen je niz kustoskih vođenja kroz izložbu fotografkinje i…
15.10.2024. | 17:00 - Stručna vođenja kroz izložbu „Emotivne mape“ Vesne Pavlović
Stručna vođenja kroz izložbu „Emotivne mape“ Vesne Pavlović
Pozivamo na nova stručna vođenja kroz izložbu „Emotivne mape“ fotografkinje Vesne Pavlović, koja predstavlja refleksivni povratak na njene fotografske instalacije i dokumentarne radove nastale…
17.07.2024. | 18:00