„Sekundarna arhiva” – otvoren konkurs za umetnice mlađe generacije

03.10.2024. | 00:00

„Sekundarna arhiva” – otvoren konkurs za umetnice mlađe generacije

Katerzyna Kozyra fondacija iz Poljske i partneri sa zadovoljstvom pozivaju umetnice mlađe generacije koje se identifikuju kao žene da učestvuju u otvorenom pozivu za „Sekundarnu arhivu” – onlajn arhivu umetnica iz Centralne i Istočne Evrope. „Sekundarna arhiva” predstavlja međunarodni izvor informacija o umetnicama sa pomenutih prostora. Platforma prikuplja umetničke iskaze u prvom licu tri generacije žena koje su rođene posle Drugog svetskog rata do kasnih 1990-ih/ranih 2000-ih. „Sekundarna arhiva” je do sada imala četiri poziva, te ukupno prikupila iskaze umetnica iz Češke, Mađarske, Poljske, Slovačke, Belorusije, Ukrajine, Albanije, Kosova i Srbije.

Otvoreni poziv je namenjen mladim umetnicama na početku  karijere, da predstave svoje stavove i pozicije u umetničkom sistemu. Odabrane finalistkinje biće pozvane da napišu umetnički iskaz u saradnji sa kustoskinjama i kustosima projekta. Rezultat ovog rada biće objavljen na sajtu „Sekundarne arhive.” Pored toga, žiri će izabrati po jednu umetnicu iz svake zemlje (Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Severne Makedonije) čija će vizija i umetnička praksa biti podržana novčanim grantom od pet stotina evra. Kada je reč o zemljama Višegradske grupe i trima državama, prethodnim partnerima sa Balkana (Albanije, Kosova i Srbije),  žiri će izabrati jednu umetnicu čija će umetnička praksa biti podržana novčanim grantom od pet stotina eura.

KO MOŽE UČESTVOVATI: Umetnice iz svih oblasti vizuelnih umetnosti iz Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Severne Makedonije, kao i Albanije, Češke, Mađarske, Kosova, Poljske, Srbije i Slovačke, koje su rođene posle 31.12.1987.

USLOVI ZA PRIJAVU: Umetnice zainteresovane za učešće na otvorenom konursu treba da pošalju sledeća dokumenta na engleskom jeziku:

  1. Kratku biografiju (do 550 karaktera).
  2. Kratko motivaciono pismo sa fokusom na umetničku praksu (2000 karaktera na engleskom, i opciono na maternjem jeziku). Nakon prvog kruga žiriranja, izabrane finalistkinje će napisati umetnički iskaz na osnovu motivacionog pisma, a u saradnji sa kustoskinjama i kustosima. Savetujemo da pročitate postojeće iskaze umetnica, kao i da potražite dodane informacije na: https://secondariarchive.org/about/
  3. Portfolio u koji možete uključiti do 10  umetničkih radova (ukoliko je potrebno, uključite linkove i lozinke za video radove i filmove).
  4. CV (bez ograničenja u dužini) nije obavezan, ali se može priključiti uz poslatu dokumentaciju.

INFORMACIJA ZA PODNOSIOCE PRIJAVE:

PITANJA ZA RAZMATRANJE TOKOM PRIPREME VAŠEG MOTIVACIONOG PISMA I BUDUĆE IZJAVE:

  1. Opišite kako vidite sebe na polju savremene umetničke scene u svojoj zemlji i inostranstvu.
  2. Ukažite na lične, političke, rodne, društvene i ekološke teme u svojoj praksi.
  3. Možete se dotaknuti tema koje su oblikovale vašu umetničku praksu/istraživanje kao što su identitet, pripadnost, vaspitanje, odnos umetnosti i politike, itd..

PRIJAVE SLATI: hello@secondaryarchive.org

PREDMET PRIJAVE: Secondary Archive Open Call. Naznačite zemlju iz koje dolazite: Albania / Bosnia and Herzegovina / Kosovo / Montenegro / North Macedonia / Serbia / Czech Republic / Hungary / Poland / Slovakia.

ROK ZA PODNOŠENJE PRIJAVA: 3.10.2024 (do ponoći po srednjoevropskom vremenu)

Za pitanja i dodatne informacije pišite na hello@secondaryarchive.org

PROCES IZBORA:

Žiri u Srbiji koji čine kustoskinje projekta odabraće tri finalistkinje, dok će međunarodni žiri koji čine kustoskinje i kustosi „Sekundarne arhive” odlučivati o finalnom izboru umetnica koje će dobiti stipendije.

Izbor finalistkinja i stipendistkinja biće objavljen najkasnije početkom decembra 2024. godine.

PARTNERI PROJEKTA: Tirana Art Lab (Albanija), Udruženje građana Obojena klapa (Bosna i Hercegovina), MeetFactory (Češka), Easttopics (Mađarska), Inicijativa za usmenu istoriju (Kosovo), Institut za savremenu umetnost (Crna Gora), Organizacija za umetnost i nauke FAKULTET ZA STVARI KOJE SE NE MOGU NAUČITI (Severna Makedonija), Centar za kulturnu dekontaminaciju (Srbija), björnsonova (Slovačka).

Projekat sufinansiraju vlade Češke, Mađarske, Poljske i Slovačke kroz višegradske grantove iz Međunarodnog višegradskog fonda. Misija fonda je da unapredi ideje za održivu regionalnu saradnju u Centralnoj Evropi.

Višegradski fond: www.visegradfund.org

 

Podrška ciklusu

Slični članci

Loading...