stav

Case Study Pertej i Put u Prištinu, 18 – 22. oktobar 2017.

13.11.2017.

Ove godine je XX godišnjica izložbe Pertej, organizovane u Centru za kulturnu dekontaminaciju 1997. godine. To je bila prva, a do sad i jedina, uspešno organizovana izložba savremene umetnosti albanskih umetnika sa Kosova u Beogradu. Uzroci toga su, višestruki i kompleksni, ali prvestveno politički. Međutim, sfera umetnosti, a naročito savremene umetnosti, je sama po sebi veoma specifične prirode – upravo zbog toga što nije nužno u centru pažnje, ona uspeva da se (o)drži izvan tokova banalnih, vulgarnih i manipulativnih politika, da uprksos njima postoji, vitalna i katarzična, a istovremeno i kritična. Najjasniji i najverniji je pogled sa margine, koja u istorijskom smislu postaje dominantan.

Povodom ove godišnjice, CZKD iz Beograda i Kosovo Glocal iz Prištine su pokrenuli zamašan projekat nazvan Pertej/Beyond/Preko 20 Years. Jedan deo ovog projekta je istraživačka inicijativa Case Study Pertej, pokrenuta sa ciljem evokacije i sakupljanja materijala vezanog za odnos savremenih umetničkih scena Srbije i Kosova u prethodnih dvadeset godina. Istraživanje su sproveli i osmislili Borka Pavićević, Škeljzen Malići, Majlinda Hodža i Luna Đorđević, uz pomoć kolega i saradnika iz Prištine i Beograda. Jedan deo rezultata ovog istraživanja, koje još uvek traje, bio je predstavljen na izložbi otvorenoj 18. oktobra 2017. godine u Centru za kulturnu dekontaminaciju. Izložba je bila praćena diskusijom u kojoj su učestvovali, s jedne strane iskusniji, a sa druge noviji akteri ovih dveju umetničkih scena – oni koji pamte kakvi su ti odnosi bili ranije, i oni koji ih trenutno aktivno grade i razvijaju. U razgovoru su učestvovali: Dunja Blažević, Maksut Vezgiši, Branislav Dimitrijević, Alban Muja, Svebor Midžić i Jelena Vesić, zajedno sa pomenutim organizatorima ovog projekta, i uz posebno gostovanje Vide Knežević i Marka Miletića iz Kontekst kolektiva i Mašine.

Paralelno sa ovim događejem, u CZKD je trajao dvodnevni seminar predavanja i radionica, koji su osmislili Marko Miletić i Vida Knežević, a u kojem su učestvovali brojni umetnici iz svih bivših jugoslovenskih republika.

Nakon ovih višednevnih događaja, učesnici projekta i seminara su iz Beograda otputovali na studijsko putovanje u Prištinu, u kojoj su boravili dva dana. Putovanje je obuhvatilo političko vođenje kroz Prištinu, praćeno uzbudljivom i slikovitom istorijskom naracijom sociološkinje Linde Gusije, o burnim 90im, paralelnom obrazovnom sistemu, represiji, agresiji i zločinima srpskih vlasti nad građanima Kosova, građanskom ratu i konačnom rastavljanju naših dveju država. Nakon toga učesnici su imali priliku da posete novi kulturni prostor pri tv stanici Klan Kosova, koji je još uvek u izgradnji, i porazgovaraju sa Škeljzenom Malićijem o neophodnosti otvaranja novih centara kulture u Prištini.

Veče pred povratak je u prištinskom Klubu M organizovan razgovor o odnosu među umetničkim scenama Srbije i Kosova, njegovom trenutnom stanju i budućim perspektivama. U razgovoru su učestvovali Dren Malići, Mehmet Behljuli, Rina Kika, Alisa Malići, Arben Žarku i Jeton Neziraj.

Početkom decembra u CZKD biće organizovan dvodnevni nastavak ovih događaja. Svi materijali prikupljeni tokom pomenutog istraživanja biće arhivirani na posebnom internet portalu, a krajem godine će biti objavljena i publikacija o istoriji saradnje savremenih umetničkih scena Srbije i Kosova.

Fotografije: Srđan Veljović i Majlinda Hoxha


Saznajte više o projektu ovde.

Još članaka

  • Podrška borbi protiv rata i represije!

    Podrška borbi protiv rata i represije!

    Podrška borbi protiv rata i represije! Kolektivu Chto delat od dela kolektiva predstave Novi ljudi: Aleksandra Sekulić, Ana Isaković, Ana Stojanović Bartoli, Arion Aslani,…

    23.03.2022.
  • Grand Prix 44. Salona arhitekture publikaciji “U potrazi za javnim interesom: dometi urbanizma”

    Grand Prix 44. Salona arhitekture publikaciji “U potrazi za javnim interesom: dometi urbanizma”

    Publikacija „U potrazi za javnim interesom: dometi urbanizma“ urednica dr Danijele Milovanović Rodić, Ljubice Slavković i dr Marije Marune nagrađena je na 44. Salonu…

    31.03.2022.
  • In Memoriam: Dubravka Ugrešić (1949-2023)

    In Memoriam: Dubravka Ugrešić (1949-2023)

    „Svojevremeno je Dubravka Ugrešić, jedna od pet „hrvatskih veštica“, devedesetih, na preispitivanje (omiljena reč kada je pozorište u pitanju, u tekstovima o pozorištu uporno…

    17.03.2023.
Loading...