stav

Govor mržnje kao deo svakodnevice

Autor: V. Todorović
19.09.2018.

Borka Pavićević i Nedim Sejdinović sinoć javno čitali toksične komentare i meilove koje su dobijali godinama.

“Poturice genocidna, samo da te podsetim da si bednik, koliko vidim roda, a ni poroda takva fukara nema i raduje me ta činjenica”, samo jedan je deo poezije mržnje koju su izveli direktorka Kulturnog centra za dekontaminaciju Borka Pavićević i predsednik Nezavisnog društva novinara Vojvodine Nedim Sejdinović.

U normalnim okolnostima ovakve psovke, inače sastavni deo mejlova i komentara koje svakodnevno dobijaju, bile bi dočekane gnušanjem, ali publika okupljena danas u Krokodilovom centru za savremenu književnost prebrodila ih je kroz smeh i aplauze.

“Kada se ovakav govor prevede u umetnost zapravo katarzira i ljudi se oslobađaju od ucene straha da zapravo budu difamirani ukoliko slobodno kažu ono što misle”, kaže Borka Pavićević. Poezija mržnje, način da se oslobodi od te pretnje i straha je da se o tome javno govori i da se ismeje.

Pretnje smrću i jezive uvrede često idu zajedno, a govor mržnje dramatično je povećan i u medijima i veoma često usmeren i prema samim novinarima, smatra Nedim Sejdnović. “Ono što je karakteristično za Srbiju jeste da se govor mržnje indukuje sa vrha vlasti i njeni predatavnici veoma često i sami koriste taj govor ili ga podstiču”, kaže Sejdinović.

Moderator događajaja bio je Dragan Ilić, voditelj, koji je podsetio publiku da se sa govorom mržnje svakodnevno možemo susresti i u običnim obaveštenjima koje sustanari kače na zgradu ili u oglasima koji se nalaze na pijaci.

Nova forma umetničke ekspresije – “hate poetry” (poezija mržnje) je originalan format javnih nastupa nastao početkom 2012. godine u Berlinu. Prvi događaj neformalno je organizovala nemačko-turska novinarka Ebru Tašdemir, moderirala ga je nemačko-hrvatska novinarka i urednica Doris Akrap. Novinari stranog porekla i uglavnom leve političke orijentacije okupili su se tada u Taz kafeu u Berlinu i javno pred publikom čitali rasističke, preteće i druge uvredljive komentare koje su primali putem društvenih mreža ili mailom. Nastupi u okviru Hate poetry formata od tada su postali izuzetno atraktivni i popularni širom Nemačke a format je dobio brojne nagrade.

Preneto sa Danas.rs

Još članaka

  • In Memoriam: Damir Pavić Septik

    In Memoriam: Damir Pavić Septik

      25.01.2024. preminuo je umetnik Damir Pavić Septik. Ponosni smo što smo imali priliku da sa njim godinama sarađujemo i delimo inspiraciju, ideje  i…

    26.01.2024.
  • Support for the struggle against war and repression!

    Support for the struggle against war and repression!

    Support for the struggle against war and repression! For the collective Chto Delat, from the performance collective New People: Aleksandra Sekulić, Ana Isaković, Ana…

    23.03.2022.
  • OPSADA
    Autor: Borka Pavićević

    OPSADA

    Imao je dvadeset i tri godine kada je došao u Sarajevo na samom početku opsade i odlučio da ga ne napusti dok opsadi ne…

    05.04.2024.
Loading...