
Komemorativni skup povodom smrti istaknutog filmskog radnika Branka Vučićevića biće održan 22. januara u podne u Muzeju Jugoslovenske kinoteke u Beogradu.
Branko Vučićević, scenarista, publicista, prevodilac, filmski kritičar i autor, preminuo je 18. januara u Beogradu u 82. godini.
Koscenarista filma “Rani radovi” sa rediteljem Želimirom Žilnikom, nagrađenim 1969. godine Zlatnim medvedom na Berlinalu, Vučićević je autor scenarija za još niz kultnih filmova u bivšoj Jugoslaviji, a posebno je bio posvećen i avangardnoj umetnosti 20. veka.
Rođen 1934. godine u Beogradu, Vučićević je autor ili koautor scenarija za desetak filmova, među kojima je i “Splav meduze” (1980) Karpa Aćimovića Godine, sa kojim je sarađivao kasnije i na filmu “Veštački raj” (1990), za koji je napisao scenario.
Vučićević je bio i koscenarista sa Dušanom Makavejevim njegovih filmova „Ljubavni slučaj ili tragedija službenice P.T.T.“ (1967), “Nevinost bez zaštite” (1968) i “Montenegro” (1981), kao i filmova “Uloga moje porodice u svetskoj revoluciji” (1971) i “Slike iz života udarnika” (1972) Bate Čengića. Napisao je i scenario za dokumentarni film “Šumanović – komedija umetnika” (1987) Branimira Dimitrijevića i Borisa Miljkovića. Takođe, bio je asistent reditelja filmova “Nevinost bez zaštite” i “Ljubavni slučaj ili tragedija službenice P.T.T”.
Autor je i knjiga “Imitacija zivota” (1992), “Avangardni film 1895-1939” (1984), “Avangardni film 1895-1939 II deo” (1990), “Paper Movies” (1998), “Srpske lepe umetnosti” (2007)… Takođe, bio je i prevodilac sa engleskog (Malinovski, Nabokov, Tven, Vonegat, Dojl, Klark, Betelhajm…).
Vučićević je i jedan od aktera filmova “Zabranjeni bez zabrane” (2007) Dinka Tucakovića i Milana Nikodijevića o jugoslovenskom crnom talasu, kao i njihovih filmova “Šta hoće ti ludaci?” (2007) i “Osvajanje slobode” (2007), te televizijskog filma “Dvorišni razgovori”, u režiji Dragomira Zupanca, koji opisuje razgovore Vučićevića sa poznatim filmskim autorima i drugim saradnicima i prijateljima, koje je vodio u dvorištu Centra za kulturnu dekontaminaciju. Među učesnicima su i Makavejev, Velimir Ćurgus Kazimir, Boris Miljković, Ljubomir Kljakić, Karpo Godina, Dragan Babić, Milutin Petrović, Ranko Munitić, Vladica Milosavljević, Goran Gocić, Mića Stojanović…
Raznovrsan i bogat opus Vučićevića, koga je Ranko Munitić svojevremeno nazvao “očitim potomkom Alfreda Žarija i Luisa Kerola”, karakteriše specifičan tretman nasleđa modernizma i umetničke avangarde 20. veka (kreativni montažni metod, inovativno tretiranju teme i ideja istorijske avangarde…). Vučićević je govorio za sebe i da je “tihi član” Fluksusa, čije je ideje širio u sopstvenim krugovima, prevodio manifesta i pisma, koja su se pojavljivala u časopisu “Rok”…
U poznim godinama govorio je da je svoju životnu devizu “Sve je film” zamenio jedinom ispravnom “Sve je dizajn”.
U CZKD Bioskopu i drugim programima CZKD, svojim životom i delima koja ostaju Branko Vučićević je uneo svojom mudrošću i stvaralaštvom snagu stvaranja slobode umetnošću, znanja koje stvara odgovornost i erudicije koja svet čini domom.
Još članaka
- Support for the struggle against war and repression!
Support for the struggle against war and repression!
Support for the struggle against war and repression! For the collective Chto Delat, from the performance collective New People: Aleksandra Sekulić, Ana Isaković, Ana…
23.03.2022. - 27. rođendan CZKD-a i širenje izložbe „Javnost i prostor“
27. rođendan CZKD-a i širenje izložbe „Javnost i prostor“
Prvog januara 2022. tačno u 12h obeležili smo 27. rođendan CZKD-a širenjem izložbe JAVNOST I PROSTOR. Izložbu JAVNOST I PROSTOR čine likovne i prostorne…
11.01.2022. - Daško Milinović – Mapiranje strategija za zaštitu branitelja i braniteljki ljudskih prava
Daško Milinović – Mapiranje strategija za zaštitu branitelja i braniteljki ljudskih prava
METOD U LUDILU Ni sam baš nisam siguran kako sam se našao u kategoriji Branitelja ljudskih prava. Iako mi to nije posao ni…
23.12.2021.